Dülöngélős bizalomjáték
- A klasszikus forma a következő: szorosan egymás mellé állva kört alkotunk. Mindenki vívóállásban, enyhén rogyasztott térddel, támaszban áll, a kezek mellmagasságban. A csoport egyik tagja a kör közepén áll. Behunyt szemmel, összezárt lábakkal, merev testtel kell dőlnie valamelyik irányba. A körben állók megfogják és visszahelyezik középre (a félreértések elkerülése végett: visszahelyezik, nem lökik!), ő tovább dől másfelé. Végig kell játszani, lehetőleg mindenki kerüljön a kör közepére. Kényszeríteni viszont nem szabad.
Instrukciók: „Ma bizalomjátékot fogunk játszani. Álljatok szorosan körbe! Kérek egy önként jelentkezőt, aki vállalja, hogy eldől, és a többiek elkapják. Feszítsd meg a testedet, különösen figyelj a derekadra, hogy az végig egyenes maradjon! Ha úgy biztonságosabbnak érzed, a két karodból formálj X-et a mellkasodon! A jobb kezeddel a bal válladat, a ballal a jobb válladat fogd! A lábadat is zárd össze, csukd majd be szemed, és amikor megérintem a vállad, akkor dőlj el valamelyik irányba! A többiek álljanak harántterpeszbe, és tartsák a kezüket mellmagasságban! Akik felé dől a középen álló, azok nagy figyelemmel, mindig legalább hárman fogják meg, majd állítsák vissza a kör közepére. A körben állók soha ne lökjék a bent állót, mindig csak óvatosan állítsák vissza!
A játék közben ne beszéljetek, ne viccelődjetek, figyeljetek a kör közepén lévő társatokra!”
- „Fababa” vagy „Harangnyelv” néven ismert változat. Hárman játsszák. Közülük ketten egymás felé fordulva, támaszban állva várják a közöttük álló, majd csukott szemmel, merev testtel, zárt lábbal valamelyikük felé dőlő társukat. A két fogó egymás közt adogatja a harmadikat. A három fős csoporton belüli szerepcserével folytatódik a játék. (Itt is fontos, hogy sosem lökik a középen állót!)
- Páros változat. A pár egyik tagja (aki dőlni fog) kezeit oldalsó középtartásban tartva, csukott szemmel, míg társa mögötte, támaszban (harántterpeszben) áll. Adott jelre (például: a hátul álló megfogja társa vállát) hanyatt dől merev testtel. Társa a hóna alatt, alkarjával felfogva kapja el, majd visszaállítja függőleges helyzetbe. Az előzőnél is nagyobb fegyelmet, bizalmat kívánó feladat. Páron belüli szerepcserével folytathatjuk. Az alkaros fogással a saját testsúlynál jóval többet is meg lehet tartani, nem kell erőművésznek. lenni ahhoz, hogy sikeresen és biztonsággal hajthassuk végre a gyakorlatot.
Megjegyzés:
Mindegyik változat nagy figyelmet és fegyelmet követel. Csak akkor játsszuk, ha úgy érezzük, hogy a játszók képesek megérteni felelősségüket, és kellően koncentráltak! A beszélgetés, viccelődés ennél a játéknál nem megengedhető. Nagyon fontos, hogy a gyakorlatok végrehajtása során még az apró hibák is épp ellentétes hatást váltanak ki, mint amit elérni szeretnénk.
A játékok formai variálása foglalkozássorozatok tervezésekor lehetőséget ad az észrevétlen tartalmi ismétlésre. A játékra éppúgy érvényes, mint a tanulásra: az egyes elemekből akkor áll össze folyamat, ha a már megszerzett ismeretekre építve magasabb szintű feladatokat adunk.
Forrás:
Kaposi László leírása nyomán.
KAPOSI László (szerk.) Játékkönyv. Kerekasztal Színházi Nevelési Központ, Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. 2002.
Digitális változat: Játéktár www.drama.hu http://letoltes.drama.hu/Tarolo/Jatekkonyv/dulongel.pdf