Mi más lehet ez?

Információk
Letölthető tartalom:
Leírás

Keressünk egy egyszerű tárgyat, például egy tányért, vagy sétabotot! Tegyük a játéktér közepére! Az lesz a feladat, hogy megmutassuk, mennyi minden lehet ez a tárgy az eredeti rendeltetésén kívül. Akinek van ötlete, felmehet a térbe és megmutathatja a tárggyal ezt az új funkciót. Például a tányér: lehet egy pincér tálcája, amin kiviszi az italokat a vendégeknek; lehet frizbi, legyező, súlyzó, dobócsillag, pajzs, darts tábla stb. Próbáljuk meg pantomimmel megmutatni egymásnak ezeket az új lehetőségeket, ahelyett, hogy beszélnénk!

Játszhatjuk különböző szigorításokkal:

  1. Csak a forma számít, a méret, vagy az anyagbeli tulajdonságok nem: ilyen például, ha a tányérral úgy csinálunk, mintha egy pénzérme lenne, amivel fej vagy írást játszunk, vagy kézitükör.
  2. A forma, a méret és az anyagbeli tulajdonságok is számítanak, tehát a funkció, amit kitalálunk, valóban kivitelezhető a tárggyal: tányér, mint pincértálca.

Az első verzió a kreativitás szárnyalását hívja elő, míg a második a problémamegoldás felé visz inkább minket.

Instrukció: „A következő játékban az lesz a feladat, hogy minél több ötletet gyűjtsünk arra, hogy mi más lehet egy tárgy azon kívül, amire eredetileg létrehozták. Ez a tárgy most tegyük fel, hogy a hajgumi lesz, ezt elhelyezem ide a térbe. Ha valakinek van ötlete, hogy mi másra lehetne ezt használni az eredeti célján kívül, az menjen oda a tárgyhoz és mutassa meg nekünk rajta. Például ha az jut eszembe, hogy a hajgumi lehet egy csúzli is, akkor odamegyek és megjelenítem, hogy hogyan csúzliznék vele. Próbáljátok meg úgy, hogy nem beszéltek mutogatás közben, nekünk pedig az lesz a feladatunk, hogy kitaláljuk, hogy mire gondoltok!”

Forrás:

Kaposi László leírása nyomán.

KAPOSI László (szerk.) Játékkönyv. Kerekasztal Színházi Nevelési Központ,

Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. 2002.

Digitális változat: Játéktár www.drama.hu http://letoltes.drama.hu/Tarolo/Jatekkonyv/igyhasz.pdf