Vakvezetés
A páros vakjátékok (közös jellemzőjük, hogy a pár egyik tagja csukott szemmel játszik), miközben megingatnak térérzékelő biztonságunkban, felhívják a figyelmet a többi érzékszervre, hallásra, tapintásra, szaglásra, s még valamire, ami jelen esetben a legfontosabb: növelik/növelhetik a bizalom érzését a partner, a látó iránt.
A pár egyik tagja behunyt szemmel jár, míg a másik játékos mögötte haladva, a „vak” vállára helyezett kezével irányítja a közös mozgást. Miután érezhető a partner mozgásán a lazulás, oldódás, páron belüli szerepcserével folytatódik a játék.
A játék variációi bizonyos fokú nehezítést is jelentenek, az érintési (információ adó) felület csökkentésével:
- két kézzel a vállon irányít a látó
- egy kézzel a vállon
- egy ujjal, és a vak előtt járva irányít, vezet a látó
Instrukciók: „Ma bizalomjátékot fogunk játszani. Fontos, hogy nagyon figyeljetek egymásra! Mindenki válasszon egy párt magának! Először a páros egyik tagja lesz a ’vak’, ő becsukja a szemét, a társa lesz a ’vezető’. A ’vezető’ a ’vak’ mögé áll, és két vállára teszi a kezét, így irányítja. Fontos, hogy a haladás tempóját mindig a ’vak’ határozza meg, a ’vezetők ne tolják, taszigálják őket!’”
Változatok:
- Miután a párok egyeztették saját hangjelüket, egymástól két-három méter távolságra helyezkednek el. Hogy a csukott szemű játékos merre megy, azt társának hangja (a beszéd tilos!) szabja meg számára, ugyanis követnie kell a „hangforrást”.
- A pár egyik tagja csukott szemmel megy társa felé. Ebben a változatban csak a megállásra és az indulásra adhat hangjelzést a partner. Kellő gyakorlat megszerzése után akár veszélyesnek tűnő helyzetek is felvállalhatók, például a fal (vagy más akadályok, székek, egyéb bútorok) előtt állítja meg a „vakot” társának hangja.
Megjegyzés:
Könnyebbek, kevésbé veszélyesek, mint a dülöngélős bizalomjátékok bármelyike. Nagyon fontos, hogy a gyakorlatok végrehajtása során még az apró hibák is épp ellentétes hatást váltanak ki, mint amit elérni szeretnénk. Lehetőleg ne legyenek a teremben veszélyes pontok. (kályha, olyan bútor, ami felborulhat, fogas, ami eldőlhet stb.) Akkor nehezítse a csoportvezető a feladatot, ha úgy érzi, hogy a csoport már biztonságban érzi magát az előző szinten. Minden a bizalmi helyzettel való visszaélést, azonnal állítson meg, és magyarázza el a résztvevőknek, hogy ez miért romboló hatású, a partner bizalomérzetében, a partnerkapcsolatban!
A vezetőknek külön kihívás, hogy több „vak” is van a térben. Ne csak partnerükre vigyázzanak, hanem a többi játszóra is!
Forrás:
Kaposi László leírása nyomán.
KAPOSI László (szerk.) Játékkönyv. Kerekasztal Színházi Nevelési Központ, Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. 2002.
Digitális változat: Játéktár www.drama.hu http://letoltes.drama.hu/Tarolo/Jatekkonyv/vakvez.pdf