Életút – térkép

Információk
Letölthető tartalom:
Leírás

Kérjük meg a csoporttagokat, hogy készítsenek térképet eddigi életükről. (A térkép lehet egy egyszerű grafikon-vonal, de lehet egy út vagy folyó stb.) Minden térképnek tartalmaznia kell valamilyen formában a jó helyeket (a csúcsokat, a látványos pontokat, a nyílt utakat stb.) és a rossz helyeket (betegség, kórház, nagy kudarcok, bukások, stb.), az akadályokat, a kerülőutakat, a sorompókat, valamint a jelenlegi haladás fő irányát is. Tartalmazhatja a térkép a jövő tervezett útjait is. A térképeink elkészülte után bemutathatjuk azokat párokban vagy kiscsoportokban, vagy az egész társaságnak.

Instrukció: Ma az életrajzainkkal fogunk játszani. Bár még nem áll mögöttetek hosszú életút, mindenkinek az életében történt már néhány fontos dolog, amit el tud mondani. Gondoljátok végig, hogy milyen jó dolgok történtek veletek, milyen boldog, kiemelkedő pillanatokat éltetek át, például testvéretek születése, családi nyaralás, valamilyen siker stb.! Emellett azt is gondoljátok végig, hogy milyen rossz dolgok történtek veletek, például egy háziállat elvesztése, sikertelenség, sérülés stb. Készítsetek egy ‘térképet’, amin valamilyen általatok választott módon ábrázoljátok az életeteket, és jelöljétek az előbb végiggondolt csúcs- és mélypontokat! Erre tíz percetek van!”

„Mindenki mutassa meg a csoporttársainak az általa rajzolt ‘térképet’, és mondja el a többieknek, hogy mi mit jelent rajta. Nemcsak a csúcs- és mélypontokról lehet beszélni, hanem a köztes hosszabb időszakokról is. Mindenkinek négy perce van a bemutatásra. Kérlek, hogy figyeljetek nagyon egymásra!”

Megjegyzés:

Csak jól összeszokott csoporttal játszható, ahol a résztvevők képesek megnyílni egymás előtt, és képesek figyelni egymásra.

Mélyítésként csapatépítésként összegyűjthetjük közösen, hogy csoportunk számára miféle események jelentették a legnagyobb akadályokat, milyen sorompók állták utunkat stb.

Forrás:

Kaposi László leírása nyomán.

KAPOSI László (szerk.) Játékkönyv. Kerekasztal Színházi Nevelési Központ, Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. 2002.

Digitális változat: Játéktár www.drama.hu http://letoltes.drama.hu/Tarolo/Jatekkonyv/eletut.pdf