Kétperces önéletrajz

Információk
Letölthető tartalom:
Leírás

Párokban játszunk. Mindegyik játékosnak 2 perce lesz arra, hogy elmondja eddigi életéről a legfontosabb információkat, illetve a jövővel kapcsolatos terveit, reményeit. Először két perc felkészülési időt adunk a gyerekeknek, hogy átgondolhassák, mit szeretnének megosztani. Ha szükségesnek tartjuk, lehetőséget adhatunk rá, hogy vázlatot készítsenek maguknak egy papírlapra. Ezután a gyerekeket párokba állítjuk véletlenszerűen. A pár mindkét tagja 2-2 perc alatt önállóan elmondja önéletrajzát. A hallgató fél feladata, hogy a lehető legtöbb információt megjegyezze, mivel a játék következő fordulójában ő mutatja be partnerét másoknak.

Instrukciók: „Ma az életrajzainkkal fogunk játszani. Bár még nem áll mögöttetek hosszú életút, mindenkinek az életében történt már néhány fontos dolog, amit el tud mondani. Például születhetett testvére, költözhetett, lehetett beteg, kaphatott háziállatot vagy elveszthette kedvencét. Gondoljátok végig, hogy eddigi életetekben melyek a legfontosabb emlékek, fordulópontok! Kitérhettek arra is, hogy milyen terveitek vannak. Kaptok két percet, hogy átgondoljátok, aztán mindenki párokban elmondja majd valakinek maximum két percben az önéletrajzát.”

„Letelt a két perc! Most mondjátok el a párotoknak az életrajzotokat! Döntsétek el, ki kezdi! Aki először hallgatja a beszámolót, nagyon figyeljen, próbáljon minél több dolgot megjegyezni, mert utána neki kell majd elmondania másoknak, amit hallott! Csak akkor kérdezzetek bele, ha valamit nem értetettetek! Ha az első életrajz elhangzott, cseréljetek!”

Miután a párok mindkét tagja beszélt magáról, többféle módon folytathatjuk:

  1. Csatlakozhatunk egy másik pároshoz, ahol mindenki az előző partnerét mutatja be, a tőle hallottak alapján, majd folytathatjuk beszélgetéssel: a csoportokban kérdéseket tehetnek fel egymásnak a gyerekek az elmondottakkal kapcsolatban. Vagy a kis csoportok helyett az egész csoportnak mutatják be egymást a gyerekek az önéletrajzok alapján.
  2. Mindenki új párt keres magának, és viszi tovább az előző fordulóban hallott információkat. A következő, vagyis a harmadik körben arról beszélünk majd, akiről a másodikban hallottunk. Három-négy forduló után egész csoportos bemutatás következhet. Mindenki arról beszél, akiről az utolsó fordulóban hallott. A játék újabb fordulóihoz egyre kevesebb idő szükséges.

Amikor végére értünk három, esetleg négy körnek, üljünk össze egész csoportban, és mindenki mondja el azt a beszámolót, amit a legutolsó körben hallott! A csoport ilyenkor találgathat, hogy kiről lehet szó, majd a beszámoló eredeti gazdája tisztázhatja az esetleges félreértéseket vagy hiányokat.

Megjegyzés:

Akkor igazán izgalmas a játék, ha a kezdetektől fogva mindenki egyes szám első személyben beszél minden fordulóban és az utolsó, közös beszámolóban is.

Forrás:

Kaposi László leírása nyomán.

KAPOSI László (szerk.) Játékkönyv. Kerekasztal Színházi Nevelési Központ, Marczibányi Téri Művelődési Központ, Bp. 2002.

Digitális változat: Játéktár www.drama.hu http://letoltes.drama.hu/Tarolo/Jatekkonyv/ketperc.pdf