Tojásmentő szerkezetek/űrmérnökök bevetésen

Információk
Letölthető tartalom:
Leírás

A játék célja, hogy 20 perc felkészülési idő alatt a résztvevők bármilyen olyan eszközt megépítsenek, amivel meg tudják akadályozni, hogy egy leejtett tojás széttörjön. Az építmény nem lehet mozgatható, viszont előzetesen szabjuk meg, hogy hol fog a kísérlet játszódni. Például, ha egy létrán, vagy asztalon álló személy fogja leejteni, minden kiscsoporthoz állítsunk be egy asztalt, vagy létrát, ami köré építkezhetnek! A kísérletet sikeresnek tekintjük, ha három leejtett tojás közül egy sem törik össze.

A csoportalakításkor, – ha szeretnénk dolgozni az osztály együttműködésén – megbonthatjuk a „klikkeket”, amibe egyébként is szerveződnének maguktól a gyerekek. Ezt tehetjük úgy is, hogy előre megtervezzük, hogy kik legyenek egy csoportban, de random módon is pl. számolással. Tegyük fel, hogy 4 darab kiscsoportot szeretnénk alkotni az osztályból: ilyenkor elkezdünk hangosan számolni 1-től 4-ig, miközben minden számnál sorban rámutatunk egy-egy résztvevőre (1,2, 3, 4,1, 2, 3, 4….). Még a számolás előtt kérjük meg a résztvevőket, hogy jegyezzék meg a számot, amit kaptak.  Ha már mindenki kapott egy számot, megkérjük az „egyeseket”, a „ketteseket”, a „hármasokat” és a „négyeseket”, hogy a terem különböző pontjaiban gyűljenek össze. Így véletlenszerűen áll össze a négy csoportunk. Ha ilyen módszerrel hozunk létre csapatokat, a gyakorlat alatt folyamatosan monitorozzuk a csoportmunkákat, és ha valahol feszültséget érzékelünk segítsünk az együttműködésben!

Instrukció: „A következő játékban minden kiscsoport egy űrállomás mérnöki csapata lesz, akiknek egy szörnyű katasztrófától kell megvédeniük az űrhajósaikat.  Sikeres kilövés után ugyanis meghibásodott az űrhajó és elkezdett visszazuhanni a Föld felé. Nektek, akik a Földön vagytok, az a feladatotok, hogy építsetek egy eszközt, amivel megvédhetitek az űrhajósaitokat. A játékban az űrhajó ez a tojás lesz. Az űrhajótok innen fog lezuhanni (megmutatjuk a helyet, ahonnan majd leejtjük a tojásokat), de a becsapódás pontos helyét nem tudhatjátok. 20 percetek van megépíteni az eszközt, és bármit használhattok! Sok szerencsét! “

Megjegyzés:

Ha szeretnénk, megelőzheti ezt a játékot nagyobb felkészülés: a csoportok először megalakíthatják a mérnöki csapatukat, név és címer alkotással, a tojásokat pedig megfesthetik űrhajóknak. A kísérlet közben készíthetünk fotókat, amiből később kollázst is készíthet az osztály megmutatva ezzel a szülőknek a különleges kalandjukat.

Forrás:

Közismert tréning alapján Fazekas Anna Dorottya tovább fejlesztésével.

DÜRRSCHMITT, Peter, Trénerek kézikönyve, Miskolc, Z-Press Kiadó